Na Malcie najwyższy średni indeks UV przy bezchmurnym niebie występuje w lipcu i wynosi 10,1, co odpowiada kategorii bardzo wysokiej. Najniższy jest w grudniu - 1,8 (kategoria niska). Ochrona przeciwsłoneczna według WHO jest potrzebna od lutego do listopada, a w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu zalecana jest ochrona dodatkowa, czyli unikanie słońca około godz. 11-15.
Miesiąc po miesiącu: Malta
| Miesiąc | Średni UV | Najwyższa średnia (rok) | Kategoria WHO | Ochrona wg WHO | Warszawa |
|---|---|---|---|---|---|
| styczeń | 2,0 | 2,1 (2016) | niski | ochrona zwykle niepotrzebna | 0,6 |
| luty | 3,3 | 3,5 (2020) | umiarkowany | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 1,2 |
| marzec | 5,1 | 5,5 (2023) | umiarkowany | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 2,3 |
| kwiecień | 6,9 | 7,3 (2016) | wysoki | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 3,9 |
| maj | 8,4 | 9,2 (2020) | bardzo wysoki | unikać słońca ok. 11-15, cień, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 5,5 |
| czerwiec | 9,6 | 10,3 (2022) | bardzo wysoki | unikać słońca ok. 11-15, cień, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 6,8 |
| lipiec | 10,1 | 10,5 (2020) | bardzo wysoki | unikać słońca ok. 11-15, cień, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 6,6 |
| sierpień | 9,1 | 9,4 (2020) | bardzo wysoki | unikać słońca ok. 11-15, cień, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 5,6 |
| wrzesień | 7,0 | 7,4 (2020) | wysoki | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 3,8 |
| październik | 4,7 | 4,9 (2022) | umiarkowany | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 1,8 |
| listopad | 2,7 | 2,9 (2022) | umiarkowany | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 0,7 |
| grudzień | 1,8 | 2,0 (2022) | niski | ochrona zwykle niepotrzebna | 0,4 |
Wartości to średni indeks UV przy bezchmurnym niebie w lokalne południe słoneczne, policzony z dziennych danych satelitarnych archiwum TEMIS dla punktu Malta z lat 2016-2025. Chmury obniżają realny indeks, a woda, piasek i śnieg zwiększają dawkę przez odbicie.
Punkt archiwum: Valletta.
Ochrona przed słońcem: Malta
W porównaniu z Warszawą różnice są wyraźne przez cały rok. W lipcu Malta ma średni UV 10,1, a Warszawa 6,6, czyli o 3,5 więcej. W sierpniu różnica również wynosi 3,5 (9,1 wobec 5,6). Nawet w kwietniu i wrześniu, gdy na Malcie UV wynosi odpowiednio 6,9 i 7,0, w Warszawie jest to 3,9 i 3,8, czyli o 3,0 i 3,2 mniej.
W miesiącach wyjazdu, gdy UV na Malcie osiąga 8,4-10,1, należy unikać słońca około godz. 11-15, szukać cienia, nosić odzież, kapelusz i stosować krem SPF 30+. Przy wartościach 4,7-7,0, typowych dla kwietnia, września i października, wystarczy cień w południe, odzież, kapelusz i krem SPF 30+.