W Muğli (Bodrum, Marmaris) najwyższy średni indeks UV przy bezchmurnym niebie występuje w lipcu i wynosi 10,4, co oznacza kategorię bardzo wysoką. Najniższy notowany jest w grudniu: 1,8, czyli poziom niski. Ochrona przeciwsłoneczna według WHO jest zalecana od lutego do listopada, a dodatkowa ochrona - unikanie słońca około godz. 11-15 - od maja do sierpnia, gdy średni UV przekracza 8.
Miesiąc po miesiącu: Muğla (Bodrum, Marmaris)
| Miesiąc | Średni UV | Najwyższa średnia (rok) | Kategoria WHO | Ochrona wg WHO | Warszawa |
|---|---|---|---|---|---|
| styczeń | 2,0 | 2,0 (2023) | niski | ochrona zwykle niepotrzebna | 0,6 |
| luty | 3,2 | 3,4 (2016) | umiarkowany | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 1,2 |
| marzec | 5,0 | 5,3 (2019) | umiarkowany | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 2,3 |
| kwiecień | 6,9 | 7,3 (2022) | wysoki | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 3,9 |
| maj | 8,6 | 9,2 (2021) | bardzo wysoki | unikać słońca ok. 11-15, cień, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 5,5 |
| czerwiec | 9,7 | 10,0 (2022) | bardzo wysoki | unikać słońca ok. 11-15, cień, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 6,8 |
| lipiec | 10,4 | 11,1 (2020) | bardzo wysoki | unikać słońca ok. 11-15, cień, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 6,6 |
| sierpień | 9,3 | 9,7 (2023) | bardzo wysoki | unikać słońca ok. 11-15, cień, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 5,6 |
| wrzesień | 7,2 | 7,6 (2020) | wysoki | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 3,8 |
| październik | 4,7 | 4,9 (2020) | umiarkowany | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 1,8 |
| listopad | 2,7 | 2,8 (2021) | umiarkowany | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 0,7 |
| grudzień | 1,8 | 2,0 (2022) | niski | ochrona zwykle niepotrzebna | 0,4 |
Wartości to średni indeks UV przy bezchmurnym niebie w lokalne południe słoneczne, policzony z dziennych danych satelitarnych archiwum TEMIS dla punktu Muğla (Bodrum, Marmaris) z lat 2016-2025. Chmury obniżają realny indeks, a woda, piasek i śnieg zwiększają dawkę przez odbicie.
Punkt archiwum leży w Muğli, w głębi lądu, najbliżej kurortów Bodrum i Marmaris.
Ochrona przed słońcem: Muğla (Bodrum, Marmaris)
Różnica względem Warszawy jest wyraźna przez cały rok. W lipcu Muğla ma średnio 10,4, a Warszawa 6,6, czyli o 3,8 więcej. W sierpniu to 9,3 wobec 5,6 (różnica 3,7), a we wrześniu 7,2 wobec 3,8 (różnica 3,4). Nawet w październiku, gdy w Warszawie UV wynosi 1,8, w Muğli jest 4,7 - nadal umiarkowane i wymagające ochrony.
W miesiącach typowych wyjazdów, czyli od maja do września, średni UV w Muğli wynosi od 7,2 do 10,4. Przy wartościach od 8 w górę (maj-sierpień) WHO zaleca unikać słońca w godzinach 11-15, a także stosować cień, odzież, kapelusz i krem SPF 30+. We wrześniu i październiku, gdy UV spada do 7,2 i 4,7, ochrona wciąż jest potrzebna, ale wystarczy cień w południe, odzież, kapelusz i krem SPF 30+.