W Antalyi najwyższy średni indeks UV występuje w lipcu i wynosi 10,4, co oznacza kategorię bardzo wysoką. Najniższy jest w grudniu: 1,8, czyli poziom niski. Ochrona przeciwsłoneczna według WHO jest potrzebna od lutego do listopada, a dodatkowa ochrona, obejmująca unikanie słońca około godz. 11-15, dotyczy miesięcy od maja do sierpnia.
Miesiąc po miesiącu: Antalya
| Miesiąc | Średni UV | Najwyższa średnia (rok) | Kategoria WHO | Ochrona wg WHO | Warszawa |
|---|---|---|---|---|---|
| styczeń | 2,0 | 2,0 (2019) | niski | ochrona zwykle niepotrzebna | 0,6 |
| luty | 3,2 | 3,4 (2016) | umiarkowany | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 1,2 |
| marzec | 5,0 | 5,2 (2019) | umiarkowany | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 2,3 |
| kwiecień | 6,9 | 7,3 (2022) | wysoki | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 3,9 |
| maj | 8,5 | 9,1 (2020) | bardzo wysoki | unikać słońca ok. 11-15, cień, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 5,5 |
| czerwiec | 9,8 | 10,1 (2020) | bardzo wysoki | unikać słońca ok. 11-15, cień, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 6,8 |
| lipiec | 10,4 | 11,1 (2020) | bardzo wysoki | unikać słońca ok. 11-15, cień, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 6,6 |
| sierpień | 9,3 | 9,8 (2023) | bardzo wysoki | unikać słońca ok. 11-15, cień, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 5,6 |
| wrzesień | 7,2 | 7,6 (2020) | wysoki | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 3,8 |
| październik | 4,7 | 4,9 (2020) | umiarkowany | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 1,8 |
| listopad | 2,7 | 2,8 (2022) | umiarkowany | cień w południe, odzież, kapelusz, krem SPF 30+ | 0,7 |
| grudzień | 1,8 | 1,9 (2022) | niski | ochrona zwykle niepotrzebna | 0,4 |
Wartości to średni indeks UV przy bezchmurnym niebie w lokalne południe słoneczne, policzony z dziennych danych satelitarnych archiwum TEMIS dla punktu Antalya z lat 2016-2025. Chmury obniżają realny indeks, a woda, piasek i śnieg zwiększają dawkę przez odbicie.
Ochrona przed słońcem: Antalya
Różnica względem Warszawy jest wyraźna przez cały rok. W lipcu UV w Antalyi to 10,4, a w Warszawie 6,6, czyli o 3,8 więcej. W kwietniu i maju różnica wynosi po 3,0, a we wrześniu 3,4. Nawet w lutym, gdy w Warszawie UV to 1,2, w Antalyi jest już 3,2.
W miesiącach wakacyjnych, takich jak czerwiec, lipiec i sierpień, średnie UV przekracza 9,3, a w lipcu sięga 10,4. Przy takich wartościach zalecane jest unikanie słońca około godz. 11-15, przebywanie w cieniu, noszenie odzieży, kapelusza i stosowanie kremu SPF 30+.
W okresach przejściowych, na przykład w kwietniu czy październiku, UV wynosi odpowiednio 6,9 i 4,7. Wtedy ochrona podstawowa, czyli cień w południe, odzież, kapelusz i krem SPF 30+, jest wystarczająca. W grudniu i styczniu UV spada poniżej 3 i ochrona zwykle nie jest potrzebna.